Wieści z Klubu Podróżnika - styczeń 2011
Wieści z Klubu Podróżnika- styczeń 2011-

-Pierwsze spotkanie w 2011 roku- kol. Róża Morawska poprowadziła nas po raz kolejny po Nowej Zelandii. Oglądaliśmy przepiękne krajobrazy z gejzerami, wodospadami, jeziorami po dawnych kraterach gejzerów.Wędrowaliśmy z turystami po Ńationals Parku, czuliśmy potęgę natury stając u podnóża 3 czynnych wulkanów( najwyższy 2797 m npm). Z bliska widzieliśmy papugę kea, ptaka kiwi .Innym obrazem były nieprzemierzone plaże, wydmy.Na terenach zielonych spotkaliśmy pasterzy ze stadami owiec.
Zaciekawiły nas informacje o strukturze politycznej i społecznej kraju, tym bardziej że rdzennymi mieszkańcami są Maorysi, a 70% ludności to Europejczycy. Językiem urzędowym jest j.angielski, a władzę sprawuje Gubernator, a króluje Elżbieta angielska.
Informacje o losach polskich dzieci przywiezionych na Wyspy w czasie II wojny światowej szczególnie były interesujące.W miejscu szkoły w Papatua znajduje się pomnik, odbywają się spotkania wychowanków. Po zakończeniu wojny 45 wychowanków wyraziło chęć powrotu do Polski, reszta pozostała w Nowej Zelandii zachowując język polski, kultywując religię i obyczaje .
Słuchaliśmy śpiewu artystki maoryskiej, oglądaliśmy artystyczne wyroby rękodzielnicze.
Koleżanka zapowiedziała następne spotkanie o zwyczajach Maorysów.
W II części spotkania oglądnęliśmy zdjęcia z wyjazdu w „nieznane” przygotowane przez Iwonę Radel, Ewę Cegielską, Grażynę Wilkońską, Ewę Włodarską.
Zobaczyliśmy Jaszkowo- Centrum Hippiki, wnętrza pałacowe, sale wykładowe oraz hipodrom, stajnie, w boksach konie różnych maści. Następnie oglądaliśmy Stację Badawczą PZŁ w Czempiniu, woliery z ptakami. Pokaz zakończyły migawki z biesiady w Rogalinku .

Po zakończeniu spotkania kol. Maria Zielony przekazała informacje o planowanej wycieczce do Petersburga.

BasKa dnia styczeń 28 2011 17:56:57 0 Komentarzy · 531 Czytań · Drukuj