Zwyczaje i kultura Maorysów- wieści z Klubu Podróżnika- luty 2011

Zakończył się cykl spotkań z kol. Różą Morawską, która dzieliła się z nami wrażeniami i wiadomościami o Nowej Zelandii.
Ciekawie opowiadała o Maorysach, którzy przypłynęli na wyspy z Polinezji w 280 r .n.e.
Karczowali lasy, aby uzyskać lepsze plony, mieszali ziemię, piasek i muszelki, zajmowali się polowaniem.
Bogato zdobili rzeźbami swoje chaty, łodzie (dominował kolor czerwony) - była to domena mężczyzn. Kobiety oprócz zajęć domowych i wychowywania dzieci, zajmowały się wyplataniem z rośliny podobnej do juki. Farbowały plecionki naturalnymi barwnikami (dominują kolory: czarny, czerwony, żółty). Plecionki przedstawiały historie przodków, położenie gwiazd.
Tak jak każda kultura, kultura maoryska ma tez legendę o powstaniu świata.
Tatuaże na całym ciele Maorysów, a szczególnie na twarzy, stanowiły kronikę rodzinną. Do 1865 r. tatuaże polegały na dłutowaniu z wpuszczanymi naturalnymi barwnikami.
Przepiękne duże muszle służyły np. do zwoływania na wojnę. Również z muszli i drewna wykonywano instrumenty.
Taniec wyrażał uczucia, ducha walki, a układy taneczne-rodzaj żonglowania kuleczkami, pomponikami na sznurkach- bajeczne.
Podkładem muzycznym opowieści kol. Róży- muzyka maoryska.
Śpiew zawsze zaczyna kobieta, a tańce powitalne czy wojenne mają również charakterystyczną mimikę (groźne miny, wytrzeszcz oczu).
Dla kobiet szczególnie interesujące są wiadomości o ozdobach z nefrytu, wydobywanego na wyspach. Fragmenty z kamienia wypalanego stanowią talizmany. Kamień wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie, ale również w gospodarstwie np.stanowi moździerz.
Da turystów Maorysi prezentują swoje tańce, śpiewy przed chatą powitalną, wojenną.
Istnieje Centrum Kultury Maoryskiej, które propaguje kulturę przodków.
Żegnamy się z Maorysami, przepięknym krajobrazem gejzerów, prawie czuliśmy zapach siarki i słyszeliśmy bulgoczącą, gorącą wodę.
Oglądaliśmy pamiątki, wyroby i ozdoby przywiezione przez Różę z Nowej Zelandii.
Życzymy następnych wojaży do tak dalekiego i ciekawego kulturowo kraju.

BasKa dnia luty 27 2011 22:30:00 0 Komentarzy · 650 Czytań · Drukuj