Wieści z Klubu Podróżnika- kwiecień 2011
Refleksje
Dżungla meksykańska, piramidy Azteków i...kaktusy, krokodyle, tequila, czekolada.
Wieści z Klubu Podróżnika- kwiecień 2011.

Podróżujemy wirtualnie do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych z kol. Ewą Cegielską, która była na dwutygodniowej wycieczce (listopad/grudzień 2010) - Warszawa via Amsterdam - Meksyk.
W profesjonalny sposób przygotowała pokaz multimedialny z własnego materiału zdjęciowego i starała się przekazać nam tak wiele ciekawych wiadomości w krótkim czasie spotkania. Słuchaliśmy opowieści o 25 miejscach zwiedzania tak ogromnego obszaru- 2600 km. Meksykańskie Stany Zjednoczone to 13 Stanów i miasto Meksyk jako Stan, 2/3 mieszkańców kraju poniżej 30 roku życia.
Tereny Meksyku były zamieszkane 20000 lat temu, a 5000 lat temu była już uprawiana kukurydza, podstawa wyżywienia.
Wykopaliska w dżungli sięgają kultury Majów (strome budowle) - PALENQUE, również nad Morzem Karaibskim - TULUM. Kultura Azteków aż do przybycia Hiszpanów. Miejscowość wykopaliskowa – THEOTICLAN - piramidy (Księżyca, Słońca - do wejścia 375 stopni, 70 m wysokości). Na tych piramidach składane były ofiary z ludzi (!)- informacja z 1471 r. Świątynia to ścięty czubek góry. Wykopaliska z czasów wcześniejszych - MONTE ALBAN, zanim odkryto piramidę, na szczycie wybudowano kościół. Góry powyżej 3000m npm. porośnięte kaktusami - CHOLULA.
Wierzenia Azteków - oczekiwali na przyjście boga, stąd pojawienie się Hiszpanów tak zostało pojęte i dlatego tak łatwo podbili Meksyk. Wprowadzili religię chrześcijańską (budowano wspaniałe kościoły, bogato zdobione), rozwinęli handel, wprowadzili niską zabudowę zabezpieczającą przed trzęsieniem ziemi.
Miasto MEKSYK- wspaniała katedra, budowana kilkadziesiąt lat, bogato zdobiona; Muzeum Archeologiczne z eksponatami wydobytymi np. z grobów; siedziba Zgromadzenia Narodowego.
Obecna dzielnica Meksyku - GWADELUPE - miejsce kultu maryjnego - objawienia się Indianinowi w 1531 r. Matki Boskiej - w kościele obraz Matki Boskiej - odbicie wizerunku - na płótnie z agawy (ok. 500 lat).
Kultura Majów z odkryciami budowli sakralnych, a obok hiszpańskie klasztory - UXMAL.
Ciekawostką – piramida, boisko do gry w piłkę przez obręcz, ale zwycięzca (!) składany w ofierze bogom! - CHICHEN ITZA.
Wspaniała kultura sięgająca tyle tysięcy lat zachwycała nas obok przesuwających się widoków malowniczych uliczek miast, np. TAXCO - miasto wydobycia srebra, w sobotnie wieczory występy zespołów ludowych przed kościołem.
Mogliśmy wirtualnie wypoczywać w ACAPULCO, miejscowości wypoczynkowej, czy cieszyć się widokiem przypominającym greckie lub włoskie miasteczka, miasto wiecznej wiosny - CUERNAVACA. Czynny wulkan oglądaliśmy w PUEBLA;tzw. mieście aniołów - drzewo (w obwodzie 60 m) liczące 2000 lat, rosnące przy kościele w EL TULE, przepiękne krzaki tulipanowca, kolibry na krzakach, a zbocza gór porośnięte kaktusami (u nas rosną w doniczkach!). A podczas przejażdżki łódkami przed nami - krokodyle! wychodzące na brzeg - KANION SUMIDERO. Potężne wodospady - w AQUA, a parku w XCARET - kolorowe papugi, flamingi, hodowla storczyków, natomiast w hali występy ludowe obrazujące historię.
Ciekawą miejscowością zamieszkaną w 90 % przez Indian- SAN JUAN CHAMULA. Znaleźliśmy się w kościele katolickim, ale wewnątrz - indiańskie obrzędy, szamani! przyjmujący chorych!
Wrażenia smakowe zostały zaspokojone w wytwórni czekolady - OAXACA, ale już mniej na jarmarku – prażone koniki polne - przysmak Indian; w wytwórni tequili - odmiana tequili - mescal.
Przesunęły się przed oczami stolice Stanów: MEKSYK, SAN CRISTOBAL, MERIDA, od gór po Zatokę Meksykańską, zakończyliśmy zwiedzanie w PLAYA DEL CARMEN na plaży.
Tak wiele ciekawych miejsc, pokazanych w sposób lapidarny, przypominający kalejdoskop z przesuwającymi się obrazami opowiedzianymi przez naszą koleżankę - podróżniczkę.

BasKa dnia maj 11 2011 18:18:54 1 Komentarzy · 567 Czytań · Drukuj