Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie
Nawigacja
Strona główna
Mapa
Adres
Plan zajęć
Historia
Statut
Władze UTW
Rada Programowa
Hymn
Galeria zdjęć
Galeria sekcji artystycznych
Wspomnienie o prezes Wandzie Stroińskiej
Zasady współżycia
Artykuły
Media o UTW w Lesznie
Linki
FAQ
Kontakt
Szukaj

Przyjaciele UTW
Program TV
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 253
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Irenka
FIO
Nasi Przyjaciele
Wieści z Klubu Podróżnika- kwiecień 2011
Refleksje
Dżungla meksykańska, piramidy Azteków i...kaktusy, krokodyle, tequila, czekolada.
Wieści z Klubu Podróżnika- kwiecień 2011.

Podróżujemy wirtualnie do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych z kol. Ewą Cegielską, która była na dwutygodniowej wycieczce (listopad/grudzień 2010) - Warszawa via Amsterdam - Meksyk.
W profesjonalny sposób przygotowała pokaz multimedialny z własnego materiału zdjęciowego i starała się przekazać nam tak wiele ciekawych wiadomości w krótkim czasie spotkania. Słuchaliśmy opowieści o 25 miejscach zwiedzania tak ogromnego obszaru- 2600 km. Meksykańskie Stany Zjednoczone to 13 Stanów i miasto Meksyk jako Stan, 2/3 mieszkańców kraju poniżej 30 roku życia.
Tereny Meksyku były zamieszkane 20000 lat temu, a 5000 lat temu była już uprawiana kukurydza, podstawa wyżywienia.
Wykopaliska w dżungli sięgają kultury Majów (strome budowle) - PALENQUE, również nad Morzem Karaibskim - TULUM. Kultura Azteków aż do przybycia Hiszpanów. Miejscowość wykopaliskowa – THEOTICLAN - piramidy (Księżyca, Słońca - do wejścia 375 stopni, 70 m wysokości). Na tych piramidach składane były ofiary z ludzi (!)- informacja z 1471 r. Świątynia to ścięty czubek góry. Wykopaliska z czasów wcześniejszych - MONTE ALBAN, zanim odkryto piramidę, na szczycie wybudowano kościół. Góry powyżej 3000m npm. porośnięte kaktusami - CHOLULA.
Wierzenia Azteków - oczekiwali na przyjście boga, stąd pojawienie się Hiszpanów tak zostało pojęte i dlatego tak łatwo podbili Meksyk. Wprowadzili religię chrześcijańską (budowano wspaniałe kościoły, bogato zdobione), rozwinęli handel, wprowadzili niską zabudowę zabezpieczającą przed trzęsieniem ziemi.
Miasto MEKSYK- wspaniała katedra, budowana kilkadziesiąt lat, bogato zdobiona; Muzeum Archeologiczne z eksponatami wydobytymi np. z grobów; siedziba Zgromadzenia Narodowego.
Obecna dzielnica Meksyku - GWADELUPE - miejsce kultu maryjnego - objawienia się Indianinowi w 1531 r. Matki Boskiej - w kościele obraz Matki Boskiej - odbicie wizerunku - na płótnie z agawy (ok. 500 lat).
Kultura Majów z odkryciami budowli sakralnych, a obok hiszpańskie klasztory - UXMAL.
Ciekawostką – piramida, boisko do gry w piłkę przez obręcz, ale zwycięzca (!) składany w ofierze bogom! - CHICHEN ITZA.
Wspaniała kultura sięgająca tyle tysięcy lat zachwycała nas obok przesuwających się widoków malowniczych uliczek miast, np. TAXCO - miasto wydobycia srebra, w sobotnie wieczory występy zespołów ludowych przed kościołem.
Mogliśmy wirtualnie wypoczywać w ACAPULCO, miejscowości wypoczynkowej, czy cieszyć się widokiem przypominającym greckie lub włoskie miasteczka, miasto wiecznej wiosny - CUERNAVACA. Czynny wulkan oglądaliśmy w PUEBLA;tzw. mieście aniołów - drzewo (w obwodzie 60 m) liczące 2000 lat, rosnące przy kościele w EL TULE, przepiękne krzaki tulipanowca, kolibry na krzakach, a zbocza gór porośnięte kaktusami (u nas rosną w doniczkach!). A podczas przejażdżki łódkami przed nami - krokodyle! wychodzące na brzeg - KANION SUMIDERO. Potężne wodospady - w AQUA, a parku w XCARET - kolorowe papugi, flamingi, hodowla storczyków, natomiast w hali występy ludowe obrazujące historię.
Ciekawą miejscowością zamieszkaną w 90 % przez Indian- SAN JUAN CHAMULA. Znaleźliśmy się w kościele katolickim, ale wewnątrz - indiańskie obrzędy, szamani! przyjmujący chorych!
Wrażenia smakowe zostały zaspokojone w wytwórni czekolady - OAXACA, ale już mniej na jarmarku – prażone koniki polne - przysmak Indian; w wytwórni tequili - odmiana tequili - mescal.
Przesunęły się przed oczami stolice Stanów: MEKSYK, SAN CRISTOBAL, MERIDA, od gór po Zatokę Meksykańską, zakończyliśmy zwiedzanie w PLAYA DEL CARMEN na plaży.
Tak wiele ciekawych miejsc, pokazanych w sposób lapidarny, przypominający kalejdoskop z przesuwającymi się obrazami opowiedzianymi przez naszą koleżankę - podróżniczkę.

Ewa Szymańska


BasKa dnia maj 11 2011 18:18:54 1 Komentarzy · 593 Czytań · Drukuj
Komentarze
bratek dnia maj 20 2011 17:12:08
Wspaniała wirtualna podróż do Meksyku dzięki p.Ewie Cegielskiej.Mnóstwo nowych informacji.Duża zagwozdka dla uczonych z tymi dwudziestoma tysiącami lat ob****ości człowieka na terytorium dzisiejszego Meksyku.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Losowa fotografia
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Copyright © UTW 2008