Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie
Nawigacja
Strona główna
Mapa
Adres
Plan zajęć
Historia
Statut
Władze UTW
Rada Programowa
Hymn
Galeria zdjęć
Galeria sekcji artystycznych
Wspomnienie o prezes Wandzie Stroińskiej
Zasady współżycia
Artykuły
Media o UTW w Lesznie
Linki
FAQ
Kontakt
Szukaj

Przyjaciele UTW
Program TV
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 253
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Irenka
FIO
Nasi Przyjaciele
we Francji
Refleksje
Wizyta Seniorów UTW we Francji

W ramach współpracy i partnerstwa między Lesznem a Montluçon grupa seniorów złożyła wizytę w Montluçon z okazji obchodów „Błękitnego Tygodnia”. Władze miasta i inne Stowarzyszenia dla seniorów przygotowały bardzo bogaty program, w którym znalazły się wspólne spotkania, imprezy artystyczne, atrakcje turystyczne mające na celu nawiązanie przyjaźni, wymiany doświadczeń w zakresie kultury, obyczajowości, sposobu spędzania czasu „Złotej Jesieni Życia”.
Jadąc do średniowiecznego miasta Montluçon po drodze zwiedziliśmy Würzburg i Strasburg. Warto było na chwilę zatrzymać się w Strasburgu. Rzeka Lil Ville otacza stare miasto, urokliwe uliczki, piękne domy z XIV wieku a przede wszystkim piękną katedrę. Katedra została zbudowana na palach dębowych w stylu romańsko-gotyckim. Zachwyciły nas organy, zegar, który nie tylko podaje czas, ale wskazuje miesiąc i dzień. W katedrze znajduje się także przepiękna golgota z zespołem rzeźb figuralnych. Jest to zabytek najwyższej klasy, wpisany na listę UNESCO. Dalej ruszyliśmy na plac Gutenberga (wynalazca druku). Przy pomniku drukarza zrobiliśmy zbiorowe zdjęcie. Po pierwszych wrażeniach, późnym wieczorem dotarliśmy do hostelu, gdzie zakwaterowano nas na cały czas pobytu. Mieliśmy do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię. Miłe były wspólne śniadania i kolacje.
Następnego dnia wyjechaliśmy do Néris-les-Bains. Jest to miejscowość uzdrowiskowa z basenami siarkowymi. Spacerowaliśmy po promenadzie zwiedzając termy z czasów rzymskich. Dodatkowo zbudowano tu kasyno i inne obiekty rozrywki. Jest także tetr na 150 osób, zbudowany na zasadzie teatru włoskiego. Odkopano tutaj nekropolię – sarkofagi z VI wieku odkryte dopiero w 1966 roku. Zaciekawił nas pomnik przedstawiający płaczące za swoimi mężami, poległymi w I i II wojnie światowej, kobiety. Zachwycił nas kościół pod wezwaniem Św. Jerzego, zachowany w czystym stylu romańskim. Dla relaksu zrobiliśmy spacer wokół zbiornika wodnego. W ten sposób doszliśmy do jednego z najładniejszych dworców kolejowych we Francji. Budynek dworca przerobiono na Centrum Kultury.
Już w południe podzielono nas na dwie grupy. Spotkaliśmy się z seniorami z Montluçon w klubach. Spędziliśmy z nimi cudowne chwile, wspólny obiad, rozmowy, występy, prezentacje polskich i francuskich piosenek. Wspólne tańce. Atmosfera niepowtarzalna z akcentami polskimi ( flagi i napisy polskie „Witamy Was”). Wielka spontaniczność dała dużo emocji i serdeczności. Po intensywnym dniu wróciliśmy na nocleg do hostelu.
To już środa, dzień szczególny. Jesteśmy podejmowani w Ratuszu w Montluçon. Zastępca mera ds. Szkolnictwa i Współpracy z Zagranicą, wraz z władzami miasta witali nas szampanem, życząc miłego pobytu, dobrej współpracy i serdecznych przyjęć w klubach seniorów. Mile byliśmy zaskoczeni, odbierając od pani mer suveniry. W odpowiedzi na ich szczodrość zespół śpiewaczy zaprezentował kilka piosenek polskich i jedną francuską. Z dobrymi nastrojami opuściliśmy Ratusz a następnie udaliśmy się na obiad.
Po obiedzie braliśmy udział w spektaklu inauguracyjnym „Błękitnego Tygodnia” dla emerytów z Montluçon. Był to wspaniały koncert piosenek o Paryżu w wykonaniu Brigitte Valentin.
Już półmetek naszego pobytu we Francji. Dzień zaczynamy zwiedzaniem centrum kultury Athanor. Jest to wielki obiekt, w którym znajduje się biblioteka, teatr, sale wykładowe. Nawet wysłuchaliśmy krótkiego wykładu z historii antycznej.
Ponownie obiad w klubach. Atmosfera biesiadna. Wspólne śpiewy, fotografie. Pełna integracja.
Nasza pani prezes UTW zmieniła popołudniowy plan zajęć. Dusza turystyczna pani Marii Zielony zawiozła nas do Nohant. Znajduje się tam muzeum George Sand. Przebywał tam nasz wspaniały Fryderyk Chopin. Przewodniczka przybliżyła nam jego życie w Nohant. Poznaliśmy także jego salon, w którym komponował wielkie dzieła muzyczne.
Wieczorem pojechaliśmy na kolację. Spotkaliśmy tam członków Stowarzyszenia Francusko-polskiego. Prezes, pan Dolecki przywitał nas bardzo serdecznie. Członków Stowarzyszenia poczęstowaliśmy polskimi specjałami. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita aura, długie rozmowy o życiu i wspólnych zainteresowaniach. Wymieniliśmy adresy, oraz wspólnie się sfotografowaliśmy. Na koniec odśpiewaliśmy hymny naszych krajów. Po spotkaniu powrót do hostelu.
Piątek przeznaczyliśmy na zwiedzanie Montluçon. Wraz z grupą członków Rady Starszych Miasta zwiedziliśmy park Saint-Jean. Park o powierzchni 3 ha w stylu klasycznym, na terenie którego stoi zamek z XIII w. W zamku znajduje się obecnie hotel i restauracja. W pełni zrelaksowani spacerowaliśmy po pięknych ścieżkach parku.
Następnie zwiedziliśmy pałac la Louviére. Bogaty mieszczanin Troubat zbudował go w 1925 roku w stylu neoklasycznym. Miłośnik sztuki, rzeźby, malarstwa
XVII-XVIII w. Najcenniejsze eksponaty to kopia sekretarzyka Ludwika XV, obraz Rubensa i Delacroix, św. Magdalena, oraz portrety dwóch córek królowej Francji Marii Leszczyńskiej. Następnie pojechaliśmy do szkoły muzycznej imienia André Messager. Jest to nowoczesny obiekt, zbudowany na miejscu zasypanego kanału. Naszym przewodnikiem po szkole, był Polak, p. Tomasz. Jest on wykładowcą tej szkoły i uczy gry na fortepianie. Obejrzeliśmy m.in. salę koncertową i klasy muzyczne, oraz wokalne. Każda klasa ma swojego patrona muzycznego. Na zakończenie wizyty pan Tomasz usiadł do fortepianu i zaprezentował nam kilka utworów Chopina. Szkołę opuściliśmy pełni wrażeń. Naszym następnym celem było Centrum Rozrywek Wodnych. Jest to kompleks sportowo – rekreacyjny z basenem olimpijskim. Duże wrażenie zrobiły na nas baseny do ćwiczeń dla nurków. Tutaj spotkaliśmy się z przedstawicielami merostwa na wspólnym obiedzie. Po obiedzie wyruszyliśmy razem z członkami Rady Starszych do Muzeum Książąt Burbonów. W zamku obejrzeliśmy wystawę przedstawiającą życie gospodarcze i kulturalne mieszkańców Montluçon w latach 1950-1970. Jak ten czas szybko minął. Następnego dnia rano wracamy do Polski.
Naszą podróż rozpoczynamy od wizyty w Nancy. Jest to miasto położone w centrum regionu administracyjnego – Lotaryngii. W przeszłości z miastem tym był silnie związany król Stanisław Leszczyński. Przybył tu w XVIII wieku i podczas jego panowania miasto osiągnęło apogeum swojego rozwoju. Powstały szkoły, klasztory, kościoły. Największym przedsięwzięciem była budowa trzech placów, z których największy, im. Stanisława Leszczyńskiego pełni funkcję łącznika między starym a nowym miastem. W centrum placu stoi monumentalny pomnik Stanisława Leszczyńskiego. Plac otaczają cztery rokokowe, złocone bramy. Duże wrażenie zrobiły stojące przy bramach dwie fontanny. Blisko placu znajduje się kościół Notre Dame de Bon Secours, w którym spoczywa król Stanisław Leszczyński wraz z żoną Katarzyną Opalińską, oraz serce ich córki Marii Leszczyńskiej, królowej Francji. Po drodze doszliśmy do przepięknej bazyliki. Podziwialiśmy organy, oraz interesujące witraże, wysokie na 88 m i szerokie na 44 m. Pełni zachwytu wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy dalej. Niespodziewanie, dzięki p. Prezes Marii zatrzymaliśmy się przy zamku w Luneville. Spacerkiem, dla relaksu przeszliśmy wokół zamku i parku. Późnym wieczorem dojechaliśmy do Rehwejner w Niemczech na nocleg.
Rano wyruszyliśmy w dalszą podróż przez piękną i malowniczą Bawarię. Nie sposób ominąć miasta Bamberg, od XVIII wieku związanego z Wielkopolską.
Bamberg, miasto wzmiankowane w 902 r. Od 1007 siedziba biskupów. Pałac biskupi z XVI-XVIII w. Gotyckie domy kanoników, katedra romańska przebudowana na styl gotycki z ołtarzem Wita Stwosza. Liczne stare browary. Cudowne kamieniczki nad rzeką Regnitz przypominają małą Wenecję. Miasto Bamberg od 1993 roku wpisane jest na listę zabytków UNESCO.
Zachwyceni urokliwym miastem wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w dalszą podróż w kierunku Leszna.
Każdy z uczestników wyjazdu przywiózł bagaż pełen wspaniałych wrażeń, doznań estetycznych i serce pełne wdzięczności za gościnność i szczodrość naszych francuskich przyjaciół. Składamy również serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu.

Maria Gosk i Krystyna Głuszak


BasKa dnia listopad 04 2011 20:57:59 1 Komentarzy · 449 Czytań · Drukuj
Komentarze
obserwator dnia grudzień 01 2011 16:43:37
Wspaniały opis tego co zwiedziłyśmy.
Długo zostanie w naszej pamięci. smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Losowa fotografia
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Copyright © UTW 2008