Egzotyka Indii
Refleksje Egzotyka Indii
Wieści z Klubu Podróżnika

Spotkanie w Klubie Podróżnika 21 marca 2012 r. było wirtualną podróżą do Indii, w którą wybraliśmy się z koleżanką Ewą Cegielską.
Dwa razy już słuchaliśmy fascynujących opowieści z podróży na Bliski Wschód oraz do Meksyku. Tym razem był to pokaz multimedialny( nagrany komentarz, podkład muzyczny- autentyczne nagrania muzyki z radia indyjskiego), ponieważ opowiadanie i komentowanie kolejnych etapów podróży obfitujących w tak fantastyczne wrażenia nie mieściłoby się w czasie jednego spotkania!
Przed oczami przewijały się różnorodne krajobrazy, zabytki kultur, wierzeń, codzienne życie miast- tłumy Hindusów w barwnych strojach, na ulicach przysłowiowe „święte” krowy, a nawet słonie. Egzotyka w pełni, a uroku dodaje gorący klimat z palącym słońcem.
Chylimy głowy przed kulturą sięgającą 2500 lat p n e, oglądamy wspaniałe meczety( w Agrze mauzoleum żony cesarza- jeden z cudów świata, ściany budowli pokryte kością słoniową; budowa trwała 22 lata), pierwsze świątynie hinduistyczne XI wieku w Gwaliorze, centrum religijne z 22 pozostałymi świątyniami(z 85!) w Khjadurako. Rzeźby wewnątrz ukazują historię Indii, a przed wejściem znajduje się rzeźba bóstwa, któremu świątynia jest poświęcona. W zdobnictwie zewnętrznym świątyń rzeźby mają również charakter erotyczny, wśród rzeźb zwierząt- dominują słonie .W Sarnah znajduje się przepiękna świątynia z ołtarzem Buddy, na zewnątrz również posąg bóstwa.
Rzeka Ganges uważana jest za świętą rzekę, koleżanka opowiedziała o płynięciu łódką Gangesem w Waranasi, zapalaniu światełek, które płyną po rzece. Fascynujący był obraz wschodu słońca nad Gangesem, tłumy modlących się Hindusów, wchodzących do rzeki, sprzedających kwiaty.
Hindusi wierzą w reinkarnację, kolejne wcielenia, wierzą, że narodzą się w wyższej kaście. Zwłoki palone są na stosie, stos podpala najstarszy syn, potem rozbija czaszkę zmarłego, aby dusza mogła wyjść. Obok obrzędowości i świętości Gangesu- prozaiczne obrazy codzienności - nad brzegiem rzeki Hindusi myją się, piorą rzeczy.
Na ulicach barwne tłumy, uroku dodają kwiaty- girlandy z kwiatów na szyjach, napisy układane z kwiatów przed świątynią, np. w Jaipur. Otoczenie świątyni to zieleń, kwitnące oleandry.
Na ulicach panuje chaos, brak kierunkowskazów, pojazdy wymuszają pierwszeństwo, oprócz samochodów, motocykli, popularne są riksze Autobusy są bardzo przepełnione, podróżują również na dachu. W życie ulicy wpisane są obrazki codzienności- kobiety dźwigają ciężary na plecach, kosze na głowie. Stroje są kolorowe – luźna tunika, szerokie spodnie, szal na ramionach. Na czole kobiet tilaka( czerwona plamka). Na ulicy mnóstwo żebrzących dzieci. Sklepy oraz stragany na bazarach przyciągają wyrobami z jedwabiu, obrazkami ręcznie malowanymi, niezliczoną ilością przypraw, barwników.
Pałace przesuwające się przed oczami są przepiękne np. Orcha- małe miasteczko, w którym znajduje się pałac składający się z 4 poziomów, Gwalior- pałac z 1070 r. rodziny królewskiej, obecnie muzeum sztuki wnętrz.
W 80 Parkach Narodowych zwierzęta żyją w naturalnych warunkach. W Khjaduraho okolica przypomina Kanion Kolorado - wyschnięte koryto rzeki, natomiast obok w rzece krokodyle. Wracając z rezerwatu można obserwować życie wsi.
Duże wrażenie wywarły obrazy Kalkuty i Delhi. Kalkuta- 4 co do wielkości miasto Indii, podążamy z koleżanką śladami Matki Teresy. Oczywiście przed nami Dom Misjonarek- przed Domem posąg Matki Teresy naturalnej wielkości, schylamy się nad grobem z dekoracją kwiatów. W Domu mieści się Ośrodek dla dzieci, w którym pracują wolontariusze z całego świata. Ulice Kalkuty świadczą o biedzie- ludzie śpią na matach na chodnikach. A obok znów piękna zieleń, urokliwy widok zachodu słońca, Na zakończenie prezentacji- wrażenia z Delhi. Przed nami ulice tętniące życiem, ludność hinduska, turyści- zachwyt budzą wspaniałe pałace, największa wieża na świecie, Łuk Triumfalny - jednocześnie Grób Nieznanego Żołnierza. Na ulicach również widać młodzież- nie w tradycyjnych strojach, lecz w mundurkach szarych, z prywatnych szkół.
Obok wspaniałych budowli, sklepów, prymitywne budki telefoniczne - ale można się z nich dodzwonić np. do Polski!
Koleżanka Ewa starała się nam przekazać wspaniałe i barwne wrażenia z podróży do Indii w 2007r.w sposób faktograficzny. Rozumiemy, że wobec Indii nie można być obojętnym, egzotyka i barwność kraju przyciąga, frapuje.

prezentacja Ewy na YouTube

BasKa dnia kwiecień 10 2012 22:14:16 0 Komentarzy · 388 Czytań · Drukuj