Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie
Nawigacja
Strona główna
Mapa
Adres
Plan zajęć
Historia
Statut
Władze UTW
Rada Programowa
Hymn
Galeria zdjęć
Galeria sekcji artystycznych
Wspomnienie o prezes Wandzie Stroińskiej
Zasady współżycia
Artykuły
Media o UTW w Lesznie
Linki
FAQ
Kontakt
Szukaj

Przyjaciele UTW
Program TV
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 253
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Irenka
FIO
Nasi Przyjaciele
Egzotyka Indii
Refleksje Egzotyka Indii
Wieści z Klubu Podróżnika


Spotkanie w Klubie Podróżnika 21 marca 2012 r. było wirtualną podróżą do Indii, w którą wybraliśmy się z koleżanką Ewą Cegielską.
Dwa razy już słuchaliśmy fascynujących opowieści z podróży na Bliski Wschód oraz do Meksyku. Tym razem był to pokaz multimedialny( nagrany komentarz, podkład muzyczny- autentyczne nagrania muzyki z radia indyjskiego), ponieważ opowiadanie i komentowanie kolejnych etapów podróży obfitujących w tak fantastyczne wrażenia nie mieściłoby się w czasie jednego spotkania!
Przed oczami przewijały się różnorodne krajobrazy, zabytki kultur, wierzeń, codzienne życie miast- tłumy Hindusów w barwnych strojach, na ulicach przysłowiowe „święte” krowy, a nawet słonie. Egzotyka w pełni, a uroku dodaje gorący klimat z palącym słońcem.
Chylimy głowy przed kulturą sięgającą 2500 lat p n e, oglądamy wspaniałe meczety( w Agrze mauzoleum żony cesarza- jeden z cudów świata, ściany budowli pokryte kością słoniową; budowa trwała 22 lata), pierwsze świątynie hinduistyczne XI wieku w Gwaliorze, centrum religijne z 22 pozostałymi świątyniami(z 85!) w Khjadurako. Rzeźby wewnątrz ukazują historię Indii, a przed wejściem znajduje się rzeźba bóstwa, któremu świątynia jest poświęcona. W zdobnictwie zewnętrznym świątyń rzeźby mają również charakter erotyczny, wśród rzeźb zwierząt- dominują słonie .W Sarnah znajduje się przepiękna świątynia z ołtarzem Buddy, na zewnątrz również posąg bóstwa.
Rzeka Ganges uważana jest za świętą rzekę, koleżanka opowiedziała o płynięciu łódką Gangesem w Waranasi, zapalaniu światełek, które płyną po rzece. Fascynujący był obraz wschodu słońca nad Gangesem, tłumy modlących się Hindusów, wchodzących do rzeki, sprzedających kwiaty.
Hindusi wierzą w reinkarnację, kolejne wcielenia, wierzą, że narodzą się w wyższej kaście. Zwłoki palone są na stosie, stos podpala najstarszy syn, potem rozbija czaszkę zmarłego, aby dusza mogła wyjść. Obok obrzędowości i świętości Gangesu- prozaiczne obrazy codzienności - nad brzegiem rzeki Hindusi myją się, piorą rzeczy.
Na ulicach barwne tłumy, uroku dodają kwiaty- girlandy z kwiatów na szyjach, napisy układane z kwiatów przed świątynią, np. w Jaipur. Otoczenie świątyni to zieleń, kwitnące oleandry.
Na ulicach panuje chaos, brak kierunkowskazów, pojazdy wymuszają pierwszeństwo, oprócz samochodów, motocykli, popularne są riksze Autobusy są bardzo przepełnione, podróżują również na dachu. W życie ulicy wpisane są obrazki codzienności- kobiety dźwigają ciężary na plecach, kosze na głowie. Stroje są kolorowe – luźna tunika, szerokie spodnie, szal na ramionach. Na czole kobiet tilaka( czerwona plamka). Na ulicy mnóstwo żebrzących dzieci. Sklepy oraz stragany na bazarach przyciągają wyrobami z jedwabiu, obrazkami ręcznie malowanymi, niezliczoną ilością przypraw, barwników.
Pałace przesuwające się przed oczami są przepiękne np. Orcha- małe miasteczko, w którym znajduje się pałac składający się z 4 poziomów, Gwalior- pałac z 1070 r. rodziny królewskiej, obecnie muzeum sztuki wnętrz.
W 80 Parkach Narodowych zwierzęta żyją w naturalnych warunkach. W Khjaduraho okolica przypomina Kanion Kolorado - wyschnięte koryto rzeki, natomiast obok w rzece krokodyle. Wracając z rezerwatu można obserwować życie wsi.
Duże wrażenie wywarły obrazy Kalkuty i Delhi. Kalkuta- 4 co do wielkości miasto Indii, podążamy z koleżanką śladami Matki Teresy. Oczywiście przed nami Dom Misjonarek- przed Domem posąg Matki Teresy naturalnej wielkości, schylamy się nad grobem z dekoracją kwiatów. W Domu mieści się Ośrodek dla dzieci, w którym pracują wolontariusze z całego świata. Ulice Kalkuty świadczą o biedzie- ludzie śpią na matach na chodnikach. A obok znów piękna zieleń, urokliwy widok zachodu słońca, Na zakończenie prezentacji- wrażenia z Delhi. Przed nami ulice tętniące życiem, ludność hinduska, turyści- zachwyt budzą wspaniałe pałace, największa wieża na świecie, Łuk Triumfalny - jednocześnie Grób Nieznanego Żołnierza. Na ulicach również widać młodzież- nie w tradycyjnych strojach, lecz w mundurkach szarych, z prywatnych szkół.
Obok wspaniałych budowli, sklepów, prymitywne budki telefoniczne - ale można się z nich dodzwonić np. do Polski!
Koleżanka Ewa starała się nam przekazać wspaniałe i barwne wrażenia z podróży do Indii w 2007r.w sposób faktograficzny. Rozumiemy, że wobec Indii nie można być obojętnym, egzotyka i barwność kraju przyciąga, frapuje.

Ewa Szymańska
prezentacja Ewy na YouTube


BasKa dnia kwiecień 10 2012 22:14:16 0 Komentarzy · 388 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Losowa fotografia
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Copyright © UTW 2008